Strony

środa, 12 lutego 2014

(NIE)ZWYKŁA PALETA...

Co może powstać z drewna paletowego z upcyclingu i belek służących w czasie budowy domu? Oczywiście mebel! A że proste rozwiązania są najlepsze - to dziś już mega popularny stolik z palety w wydaniu (NIE)ZWYKŁYM.
Jak taki materiał wygląda, co trzeba z nim zrobić żeby stał się meblem i na co zwrócić uwagę wybierając gotowy produkt?


Przede wszystkim właściwy wybór materiału! To nie może być byle jakie drewno. Należy sprawdzić czy nie ma w nim robaków, czy nie jest spróchniałe lub osłabione poprzez działanie czynników mechanicznych jak i pogodowych. Pamiętajmy; na codzień palety ciężko pracują i są przechowywane w różnych warunkach.
Wybieramy oczywiście te najlepsze i najmocniejsze. To nie zawsze znaczy nowe!
Technik dalszego postępowania z drewnem jest tak wiele jak wiele pomysłów na sam mebel. Widziałem już palety nie oszlifowane, pomalowane farbą olejną i z kiepskiej jakości elementami dodatkowymi, takimi jak kółka. Oczywiście za skandaliczną jakością podążała odpowiednio niska cena.
Przestrzegam przed zakupem tego rodzaju produktów; przed toksycznymi farbami na bazie rozpuszczalników, zadrami, gwoździami ... bo oprócz okazji cenowej liczy się też komfort i bezpieczeństwo użytkowania - myślę że do tego nie trzeba nikogo przekonywać.
My otrzymaliśmy zlecenie wykonania stolika z drewna paletowego i wzorowanego na naszym stoliku Paletta, jednak o parametrach wg potrzeb Klienta. Jednym z istotnych elementów była konstrukcja na balach z litego drewna (zamiast klocków jak w zwykłych paletach), dodanie drugiego poziomu desek tworzących półkę, oraz pomalowanie stolika na biało-kredowy kolor. Stolik ma być niezwykle mocny i starannie wykonany. Skoro tak, to musi to być zadanie dla nas! :)
Użyliśmy drewna paletowego i mocnych bali stosowanych do tworzenia konstrukcji domów.


Ważna jest gładkość!!! Najpierw szlifowanie ogólne, sprawdzenie stanu drewna, szlifowanie precyzyjne do uzyskania dużej gładkości. Można do tego użyć szlifierek taśmowych, oscylacyjnych, itp.








Po oszlifowaniu i złożeniu mebla w naszej pracowni Everi, dokonujemy jeszcze jednego sprawdzenia gładkości drewna. Chcemy mieć pewność że nic nie umknęło naszej uwadze. Teraz drobnoziarnistym papierem ściernym dokonujemy szlifu ręcznego. Robimy też "Test Ręki" czyli szukamy ewentualnych nierówności przesuwając po drewnie dłonią. Jesteśmy pewni jakości i staranności wykonania naszych mebli; więc niczym nie ryzykujemy :)





















Kolejnym elementem jest malowanie. W Everi używamy nietoksycznych farb akrylowych, wodorozpuszczalnych oraz lakierów z normą bezpieczeństwa dla zabawek.
Nasze farby są odpowiednie dla alergików i nie mają nieprzyjemnego zapachu.
Malujemy tradycyjnie, kilka warstw, z dodatkowym ręcznym szlifowaniem powierzchni pomiędzy warstwami, oraz natryskowo - w zależności od potrzeby aby uzyskać zamierzony efekt końcowy.
Ważnym elementem naszych stolików i mebli są kółka. Zajęło nam sporo czasu znalezienie najlepszych naszym zdaniem kółek. Ich bardzo duża wytrzymałość i świetne parametry techniczne to nie jedyna ich zaleta. Nasze kółka są zawsze pełno-skrętne, elementy ruchome są łożyskowane, a przynajmniej jedno z nich posiada hamulec, aby stolik sam nie odjechał ;) Jeśli dodać do tego, że pochodzą one od Polskiego Producenta to mamy wysoką jakość i wspieramy to co nasze!

Oczywiście istnieje cała masa dodatkowych elementów, które mogą znaleźć się przy takim stoliku: szklany blat, dodatkowe poziomy, półki, itd. Ograniczeniem jest tylko nasza i Klienta wyobraźnia.
Powyżej opisałem jedynie główne etapy tworzenia takiego mebla, mam nadzieję że może zainspirowałem Was do własnoręcznego stworzenia stolika z palety. Bo ECO Design to naprawdę fajna sprawa! :)
Nasz stolik przemierza teraz Europę w drodze do swojego nowego Właściciela.
A jak wygląda gotowy? Zobaczcie:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz